Kiválóan debütált az új időmérő rendszer
2006.03.12. 15:50
A csapatok határtalanul élvezték a szombaton Bahreinben debütáló új, kiütéses rendszeren alapuló időmérőt, mely a várakozásoknál jóval nagyobb izgalmakat hozott, különösen Kimi Raikkönen balesetét követően, mikor alig lehetett mozdulni a pályán.
A három részből álló időmérő edzés első felvonása is tartogatott némi meglepetést, különösen azután, hogy a tréninget Kimi Raikkönen balesete miatt meg kellett állítani. Mivel az élmenők kivárásra játszottak, hatalmas tumultus alakult ki, mikor ismét megnyitották a boxutcát, melynek eredményeképpen megszületett az első komoly meglepetés: Ralf Schumacher nem jutott be a második körbe.
A mindent eldöntő 20 perces tréning is izgalmas volt, hiszen folyamatos harcot láthattunk a pole pozícióért, melyet végül a Ferrari hétszeres világbajnoka, Michael Schumacher zsebelt be. Végeredményben tehát az új szisztéma hozta a várt eredményt, hiszen hosszú évek után először, ismét izgalmakkal teli egyórás kvalifikációt láthattunk.
A Honda Racing ügyvezető igazgatója, Nick Fry a következőket mondta: „Még mindig 120-as a pulzusom. Az időmérő első felvonása roppant izgalmas, de egyben fantasztikus is volt. Kimi balesete komoly pánikot okozott a csapatnál, azonnal megnéztük a stratégiákat – de így utólag már azt mondom, élvezetes volt.”
„Biztos vagyok benne, hogy ez még rengetegszer meg fog ismétlődni, de éppen ennek érdekében lett kialakítva az új rendszer. Azonban ne felejtsük el, hogy ez még csak a kezdet. Lehetnek még változtatások, és talán a televízió társaságoknak is lesznek ötleteik, hogy még jobbá tegyük a rendszert.”
A Williams istálló névadója, Sir Frank Williams így folytatta: „Remek volt. Minden eddiginél több autó volt egyszerre a pályán. Még az utolsó 20 perces tréning is izgalmas és élvezetes volt. Ez egyfajta mentális teszt volt, hogy kitaláljuk, a többiek pontosan mit is csinálnak. Mérnökeink számára sem volt önnyű a helyzet, hiszen értelmezniük kellett a többiek stratégiáját is, hogy vajon ellenfeleink mennyi üzemanyaggal futnak. Felettébb érdekes volt.”
Williams azonban úgy gondolja, az utolsó 20 perces tréningen még egy kicsit csiszolni kellene, ugyanis a versenyzők a legtöbb időt azzal töltötték, hogy minél több üzemanyagot égessenek el tankjukból.
„Ez attól függ, hogy az ember szereti-e, ha az utolsó tíz versenyző a rendes tempónál 8 másodperccel lassabban köröz, előzési kísérlet nélkül. Ezt nem kritikának számon, csak feleslegesnek tarom. Azonban, ha ettől lesz sikeres az edzés, ám legyen.”
A Renault főmérnöke, Pat Symonds szerint a csapatok a következő versenyre átalakíthatják az időmérőre szánt stratégiájukat – különösen a Raikkönen balesete utáni piros zászló miatt, mely rámutatott arra, hogy az edzés elején teljesített biztonsági gyorskör kifizetődő lehet.
„A barcelonai tesztek során több teljes időmérő szimulációt elvégeztünk, ám szombaton rengeteget tanultunk” – mondta Symonds. „Korábban is beszéltünk már a biztonsági körökről, azonban elvetettük az ötletet, mert a motorral spórolnunk kell. Szóval, ha az ember bevállalja, akkor máshol kell visszafognia magát, ugyanis a pénteki és szombati edzéseken korlátozva vagyunk.”
„A hétvégét követően kiértékeljük majd a helyzetet, és talán arra a következtetésre fogunk jutni, hogy pénteken, illetve szombaton egy kicsivel kevesebb kört teszünk majd meg, így spórolva meg néhányat az időmérőre, ott is inkább a második körre.”
(F-1 hírmagazin)
|